Problemy małżeńskie, które doprowadzają do podjęcia decyzji o separacji zazwyczaj nawarstwiają się przez długi czas. Kiedy małżonkowie nie wiedzą, co dalej będzie z ich związkiem często mówią „stop” i starają się o formalne orzeczenie separacji. W większości wypadków separacja ułatwia decyzję o rozwodzie, ale zdarza się również, że pomaga małżonkom od nowa zbudować swój związek. Zanim jednak sprawa o separacje znajdzie się w sądzie trzeba poczynić szereg przygotowań.

Podjęcie decyzji o separacji

Pierwszą i najważniejszą sprawą jest podjęcie decyzji o złożeniu wniosku o orzeczenie separacji w sądzie. Warto tę kwestię przedyskutować z małżonkiem, gdyż zgodna decyzja w tej kwestii znacznie ułatwia całą sprawę. Niemniej jednak brak zgody małżonka na wspólne złożenie wniosku w tej sprawie nie zmniejsza możliwości orzeczenia przez sąd separacji.

Wybór prawnika

Przy przygotowaniu się do separacji ważny jest dobry wybór prawnika.Kolejnym krokiem poczynionym w kierunku formalnej separacji jest wybór odpowiedniego prawnika. Oczywiście nie każdy musi decydować się na korzystanie z usług prawnych, ale bez wątpienia warto. O dobrego adwokata powinny starać się przede wszystkim osoby, którym zależy na podziale dużego majątki lub walce o alimenty od współmałżonka. Ponadto pomoc prawna przydaje się również w sprawach o separację, gdzie sąd orzeka o prawach rodzicielskich czy związanych z ustaleniami dotyczącymi wspólnego użytkowania mieszkania. Decydując się na skorzystanie z usług prawnika należy pamiętać, że nie trzeba decydować się na pierwszego, z którym się rozmawia. Trzeba pamiętać, że sprawy o separację dotykają bardzo osobistych, a często także intymnych elementów życia małżonków, dlatego należy wybrać prawnika, z którym można się łatwo porozumieć i całkowicie mu zaufać.

Dokumenty dotyczące separacji

Poza wnioskiem lub pozwem o separację należy przygotować również inne dokumenty, które umożliwią sądowi podjęcie decyzji o orzeczeniu bądź nie separacji. O tym jakie dokumenty należy przygotować najlepiej poinformuje prawnik. W zależności od tego, o co jeszcze poza separacją, wnioskują strony, różnić się będą dokumenty, które należy przygotować. Na przykład jeśli sąd ma orzec stronę winną rozpadu małżeństwa, do wniosku powinny być załączone dokumenty udowadniające winę jednego małżonka, jeżeli ma dojść do przyznania jednemu z małżonków lub dzieciom alimentów konieczne są dokumenty, które pozwolą na określenie wysokości świadczenia alimentacyjnego.

Przygotowanie rodziny i wsparcie z jej strony

Poza przygotowaniem się do formalnego złożenia wniosku o separację oraz do samej rozprawy, bardzo ważne jest również przygotowanie psychiczne do nowej sytuacji. Warto pamiętać, że separacja, podobnie jak rozwód, nie ogranicza się tylko do małżonków, ale ma wpływ na całą rodzinę. Do nowej sytuacji należy przygotować w szczególności dzieci. Warto również poinformować o separacji rodziców czy rodzeństwo, gdyż dzięki wsparciu rodziny łatwiej będzie przejść przez trudny okres przygotowania się do separacji oraz niezwykle trudny czas zaraz po jej orzeczeniu.