Wielu młodym osobom wydaje się, że oficjalne zawarcie małżeństwa wystarczy, aby związek był trwały. Niestety tak nie jest. O to, aby małżeństwo miało się dobrze trzeba dbać i stale pracować nad utrzymaniem swojego związku w dobrej formie. Profesor John Gottman z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle podczas prowadzonych badań wyróżnił działania, które scalają i umacniają związki. Warto skorzystać z jego badań i wyróżnione zachowania wprowadzić w codzienne życie.

1. Wspólne działania

Umiejętność wspólnego działania jest bardzo ważna w każdym związku, dlatego warto ją ćwiczyć od samego początku. Należy zadbać, aby w codziennym życiu znalazł się czas, który będzie wykorzystany na wspólne działanie. Może to być wyjście na zakupy, wspólny obiad, albo oglądanie wieczorem filmu w telewizji. Najważniejsze, aby każdego dnia zrobić coś razem. We wspólnie planowanych i podejmowanych działaniach bardzo ważne jest, aby wywiązywać się z danych sobie obietnic i ustaleń. Trzeba nauczyć się dotrzymywania słowa i wykonywania tego, co było zaplanowane.

2. Rozmowa

Często małżonkowie nawet nie zdają sobie z tego sprawy, że nie potrafią rozmawiać. Wiele par dopiero po głębszym zastanowieniu się dochodzi do wniosku, że zamiast rozmawiać po prostu wymienia się najważniejszymi informacjami. Jeśli małżonkom zależy na utrzymaniu swojego związku w dobrej formie powinni pamiętać o tym, jak ważna jest rozmowa. Specjaliści zajmujący się terapią par zalecają przeznaczenie co najmniej 20 minut dziennie na rozmowę. Ważne jest, aby każde z małżonków opowiedziało o swoich przeżyciach i emocjach, ale również wysłuchało drugiej strony. Nic tak nie scala związku jak umiejętność słuchania, zrozumienia i współodczuwania (empatii).

3. Czułość

W czasie separacji warto zawalczyć o małżeństwo.W związku małżeńskim bardzo ważną rzeczą jest bliskość fizyczna. Niezwykle istotne jest, aby w każdym akcie małżeńskim na pierwszym miejscu zawsze stała czułość i troska o drugą osobę. Warto zadbać, aby fizyczna czułość względem współmałżonka nie ograniczała się jedynie do seksu. Pocałunek na dzień dobry, czy przytulenie w ciągu dnia scalają związek.

4. Małżeńskie randki

Dość często zdarza się, że związki kwitną do momentu, aż partnerzy nie zawrą związku małżeńskiego. Wtedy powoli zaczyna się coś psuć. Jak wynika z badań socjologicznych jedną z przyczyn takiego stanu jest mniejsza dbałość o czas spędzany razem. Kiedy para jest na etapie wzajemnego poznawania się, a następnie narzeczeństwa często spotyka się na randkach. Romantyczny spacer przy świetle księżyca, kolacja w restauracji czy lody w kawiarni sprawiają, że młodzi tworzą sobie własny, wspaniały świat nieco oderwany od rzeczywistości. W małżeństwie zaczyna brakować wspólnego spędzania czasu w romantyczny sposób. Dlatego warto choć raz w tygodniu wygospodarować chwilę tylko dla siebie i wybrać się ze współmałżonkiem na romantyczny spacer czy kolację.

5. Podziw i uznanie

Na małżeństwo decydują się osoby, które w swoim partnerze zauważyły coś specjalnego. Niestety podczas trwania małżeństwa wiele par traci z oczu tę wyjątkowość swojego partnera. Dlatego, aby nie zapomnieć jaką osobą jest ukochany małżonek, należy choć raz dziennie powiedzieć mu coś miłego. Dzięki temu każde z małżonków będzie pamiętało jak wspaniałą i wartą miłości osobę wybrało sobie na towarzysza życia.