Kiedy w małżeństwie źle się dzieje i małżonkowie postanawiają się rozstać, niezależnie od tego czy planują rozwód czy separację, nigdy nie jest to proste. Warto jednak pamiętać, że oboje są osobami dorosłymi, świadomie podejmującymi taką decyzję. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, kiedy w problemy małżeńskie wplątane są również dzieci.

Rozstanie rodziców w oczach dziecka

Rozstanie rodziców jest dla dziecka zawsze trudną sytuacją, niezależnie od jego wieku. Każde dziecko przeżywa to zdarzenie inaczej. Jedne dzieci stają się ciche i małomówne, inne zaczynają rozrabiać czy uciekać z domu. Bardzo często o rozstanie rodziców obwiniają się same dzieci. Decydując się na separację warto pamiętać, że nie jest ona tylko sprawą małżonków, ale całej rodziny.

Przygotowanie dziecka do nowej sytuacji

Dziecko trzeba odpwoednio przygotować do separacji rodziców.Zanim dojdzie do rozstania, nawet czasowego, rodziców, koniecznie należy przygotować dzieci do nowej sytuacji. Dziecko musi wiedzieć, co się wokół niego dzieje i dlaczego. Nawet kilkulatek wie, że coś jest nie tak, kiedy jedno z rodziców nagle znika. Warto zatem przygotować dziecko do takiej sytuacji. Należy pamiętać również o tym, ażeby wyraźnie podkreślić, że to sytuacja tymczasowa, aczkolwiek lepiej nie wskazywać dokładnego czasu powrotu drugiego rodzica. Każdy rodzic wie, że dzieci przywiązują niezwykłą wagę do terminów, tym samym lepiej nie określać konkretnych dat, chyba, że jesteśmy pewni, iż będą dotrzymane. Podczas rozmów z dzieckiem należy szczególnie zaakcentować fakt, że problemy między rodzicami nie są spowodowane przez nie. Trzeba także bardzo mocno podkreślać, że pomimo osobnego mieszkania czy rzadszych kontaktów, oboje rodzice bardzo je kochają. W przypadku starszych dzieci i nastolatków, przekazując informację o separacji, warto dokładnie opisać, jak wszystko będzie wyglądało i pokreślić, że to jedynie czasowe rozwiązanie.

Podczas separacji

Rozstanie rodziców może zachwiać poczuciem bezpieczeństwa dziecka. Nawet starsze dzieci, które wydają się rozumieć sytuację, mogą mieć problem z zaakceptowaniem jej. Dlatego podczas okresu separacji bardzo ważne jest, aby oboje rodzice mogli z dzieckiem przebywać i się nim opiekować. Należy również zwracać baczną uwagę, aby nie mówić źle o drugim rodzicu w obecności dziecka. Problemy w małżeństwie to jedno, a stosunki między dziećmi i rodzicami to zupełnie co innego. Dzieci nie mogą czuć się winne zaistniałej sytuacji, ani opuszczone przez rodziców. Trzeba pamiętać, że okres separacji kiedyś się skończy i rodzina znów będzie w całości – to całkiem realne.