Separacja ma na celu poprawę stosunków w związku, warto jednak pamiętać, że nie jest ona wolna od negatywnych następstw. Osobne mieszkanie i życie daje małżonkom możliwość przemyślenia i poukładania sobie wielu spraw, ale często zmienia również ich nastawienie do związku i rodziny.

Separacja – naprawiamy związek

Krótkotrwała separacja faktyczna, która niekoniecznie musi być potwierdzana orzeczeniem sądu, to dobry pomysł na odseparowanie się od problemów dnia codziennego. Często wyjazd czy przeprowadzka do rodziny lub znajomych pozwala nabrać dystansu i znaleźć rozwiązanie problemów, które wydają się być niemożliwe do rozwiązania. Niejednokrotnie taka krótkotrwała rozłąka pozwala zrozumieć, że warto walczyć o małżeństwo i rodzinę. Trzeba jednak pamiętać, aby separacja nie trwała zbyt długo, ponieważ długotrwałe rozstanie zamiast do naprawy związku może doprowadzić do całkowitego jego rozpadu.

Separacja, która niszczy

Długotrwała separacja może prowadzić do skutków zupełnie odwrotnych od zamierzonych. Podczas życia prowadzonego osobno może się okazać, że powrót zupełnie nie ma sensu. Samodzielne prowadzenie gospodarstwa domowego staje się nie tylko możliwe, ale również wygodne. Wyraźnie zmniejsza i zmienia się zakres obowiązków względem współmałżonka. Często pojawia się także element wygody, szczególnie u małżonka, który na co dzień jest rodzicem, a po zamieszkaniu w nowym miejscu zrzuca z siebie część codziennych obowiązków rodzicielskich. W życiu pojawia się nagle uczucie całkowitej swobody, które może okazać się zgubne dla „ratowanego” małżeństwa. Psychiczne rozprężenie może zadziałać w bardzo różny sposób. Niekiedy daje możliwość spojrzenia w nowy sposób na swoje problemy, a kiedy indziej daje możliwość stwierdzenia, że życie w pojedynkę jest znacznie lepsze niż w związku.

Separacja i dzieci

Niezależnie od tego czy separacja jest orzeczona przez sąd czy też nie, zawsze ma ona wpływ na najmłodszych członków rodziny. To właśnie na dzieciach, niezależnie od ich wieku problemy w związku rodziców odbijają się najbardziej. Warto pamiętać, że każda separacja małżonków wprowadza zamieszanie w życie małego człowieka. Dorośli stawiają swoje potomstwo przed podjętą przez siebie decyzją, a dzieci nie mają zazwyczaj nic w tej kwestii do powiedzenia. Często dodatkowym obciążeniem dla dzieci jest niestabilna i nie do końca wytłumaczona sytuacja, która zaistniała. Jeden z rodziców się wyprowadza, z nie zawsze znanych dziecku powodów, co sprawia, że świat dziecka przewraca się do góry nogami. Za jakiś czas rodzic wraca i wszystko znów się zmienia. Dorośli chcący naprawić swój związek za pomocą separacji muszą pamiętać, że w tym wszystkim są również ich dzieci.

Separacja – warto czy nie warto?

Decyzja o separacji jest bardzo poważnym krokiem, który ma wpływ na wszystkich członków rodziny. Dlatego też wyprowadzkę z domu i skorzystanie z instytucji separacji warto dobrze przemyśleć. Skutkiem takiego kroku może być poukładanie relacji małżeńskich i uratowanie związku, ale bardzo często jest nim wprowadzenie jeszcze większego zamieszania do relacji rodzinnych. Stąd też przy podejmowaniu tak istotnych decyzji niezbędna jest rozwaga.