Zdarza się, że pewnego pięknego dnia dzwoni do drzwi listonosz i wręcza pozew o rozwód. Wtedy pojawia się cała masa pytań „Dlaczego?” Jak to możliwe, przecież wszystko było wspaniale?”. A może właśnie nie wszystko było tak dobrze jakby się to mogło wydawać? Dlatego też trzeba być czujnym, aby zauważyć nawet najdrobniejsze sygnały ostrzegawcze mówiące, że w związku coś złego zaczyna się dziać, i jak najszybciej na nie reagować.

Brak porozumienia

Między małzonkami może dojść do ukrytego konfliktu.Kiedy między małżonkami zaczyna dochodzić do jawnych lub ukrytych konfliktów, których przyczyną są błahostki można być pewnym, że w związku zaczyna się dziać coś niedobrego. Konflikty nie muszą oznaczać wielkich kłótni i awantur, często wystarczy to, że jednego współmałżonka drażni każde zachowanie drugiego, co prowadzi do kąśliwych uwag czy obmawiania go wśród znajomych. Kiedy zauważy się takie zachowania należy jak najszybciej zacząć im przeciwdziałać.

Brak intymności

Jednym z filarów udanego związku małżeńskiego jest sfera intymna. Współżycie powinno sprawiać obojgu małżonkom przyjemność i być sposobem na okazywanie sobie czułości, miłości i bliskości. Kiedy w małżeństwie zaczyna brakować seksu, staje się on niechcianym obowiązkiem, albo próbą uzyskania poczucia bliskości, ale towarzyszą mu negatywne emocje, również nie wróży to niczego dobrego.

Emocje

Jednym z sygnałów ostrzegawczych są negatywne emocjeOstatni zestaw sygnałów ostrzegawczych stanowią emocje. Kiedy małżonkowie w swoim towarzystwie odczuwają przede wszystkim zniecierpliwienie i irytację oznacza to, że należy się zastanowić nad związkiem. Gdy w rozmowach pojawiają się kąśliwe uwagi, przytyki czy złośliwości może dojść do tego, że małżonkowie będą się znacznie lepiej czuli w towarzystwie osób trzecich niż swoim własnym. Kiedy w związku małżeńskim zaczynają pojawiać się powyższe sygnały ostrzegawcze należy zastanowić się co można zrobić, aby rozpad związku nie postępował dalej. Warto zacząć ze sobą szczerze rozmawiać, spędzać więcej czasu wspólnie, a jeśli jest to konieczne można udać się do psychologa lub terapeuty, który pomoże wzmocnić i ocalić związek.