Jedną z najtrudniejszych spraw związanych z orzeczeniem separacji jest znalezienie adwokata, który doradzi i będzie reprezentował klienta podczas rozprawy. Wiele osób boi się ogromnych kosztów wynajęcia dobrego prawnika i w ogóle rezygnuje z jego usług. Jednak jak się okazuje nie warto rezygnować z usług prawnych, gdyż straty związane z brakiem doradztwa mogą być znacznie większe niż koszt zatrudnienia prawnika.

Kiedy należy zdecydować się na usługi adwokata?

Najlepiej wybrać prawnika do każdej sprawy o separację.Najrozsądniej jest zatrudnić prawnika do każdej sprawy o orzeczenie separacji. Jednakże istnieją szczególne przesłanki, kiedy konieczne jest skierowanie się do kancelarii adwokackiej. Adwokat przydaje się zwłaszcza w tych sprawach, w których jednemu z małżonków zależy na orzeczeniu o winie, jest do podziału duży majątek albo jedno z małżonków stara się o alimenty. Jak wynika z obserwacji, w sprawach o podział majątku czy ustalenie wysokości alimentów małżonkowie mający pomoc prawną mogą wywalczyć więcej niż ci, którzy występują bez prawnika.

Szukamy prawnika

Decydując się na skorzystanie z usług prawniczych warto dokładnie poznać ten rynek. Najlepiej zapytać znajomych, którzy mają rozprawę separacyjną lub rozwód za sobą, kogo mogą polecić. Warto wybrać adwokata, który ma dobrą opinię. Oczywiście nie oznacza to, żeby nie zwracać uwagi na koszty. Należy pamiętać, że prawnicy posiadających najlepszą opinię są zazwyczaj bardzo drodzy, dlatego czasami warto wybrać kogoś o dobrej opinii, ale niekoniecznie z grupy najbardziej znanych, ponieważ ich usługi są zazwyczaj nieco tańsze. Ponadto trzeba pamiętać, że nie ma konieczności podpisywania umowy z pierwszym prawnikiem, z którym się rozmawia. Sprawy rozwodowe oraz o orzeczenie separacji często wiążą się z bardzo intymnymi zwierzeniami, dlatego wybrany adwokat musi być osobą, której się bezwzględnie ufa. Trzeba znaleźć z nim/nią wspólny język, aby cała sprawa była dobrze i sprawnie przeprowadzona.