Separacja to czas dany małżeństwu przez polskie prawo na naprawę swojego związku. Często okres odosobnienia działa na korzyść małżonków i dzięki niemu para znów jest razem. Niemniej jednak należy pamiętać, że separacja nie jest lekiem na każde zło, które dzieje się w związku.

Przemoc w rodzinie

Jedną z przyczyn rozpadu związków jest przemoc w małżeństwie. Jeśli w rodzinie pojawia się osoba używająca argumentu siły przy każdym sporze to separacja na niewiele się zda. Orzeczenie sądu o separacji może pomóc ofierze przemocy, ale to rozwiązanie czasowe. W takim wypadku znacznie lepszym wyjściem z sytuacji jest rozwód. Separacja ma sens w momencie, gdy są szanse na naprawienie związku, natomiast przemoc jest jednym z elementów, które bardzo trudno wyeliminować na stałe. Oprawcy często obiecują poprawę, ale w większości wypadków po powrocie małżonków do siebie i chwilowym spokoju, przemoc powraca.

Przemoc psychiczna

Jedną z przyczyn rozpadu małżeństwa może być przemoc w rodzinie.Kolejnym problemem, którego separacja nie rozwiąże jest przemoc psychiczna. Jeśli w związku jedno z małżonków dręczy drugie, to czasowa przerwa orzeczona sądownie raczej nie pomoże. Zdarza się, że separacja zmobilizuje oboje małżonków do wizyt u psychologa czy terapeuty, ale należy zaznaczyć, że rzadko udaje się wyeliminować dominację oraz przemoc psychiczną z życia rodziny. W tym wypadku separacja również nie jest zbyt skuteczna.

Szybkość postępowania

Kolejną różnicą jest szybkość postępowania. W przypadku separacji, o ile małżeństwo nie posiada dzieci, postępowanie najczęściej kończy się już po pierwszej rozprawie. W przypadku rozwodu często koniecznych jest co najmniej kilka rozpraw, szczególnie wtedy, gdy ma zostać orzeczona wina jednej ze stron.

Uzależnienie

Separacja nie naprawi problemów związanych z uzależnieniem jednego z małżonkówKolejnym problemem wielu rozpadających się rodzin jest uzależnienie. Niezależnie od tego które z małżonków ma problem z nałogiem separacja go nie rozwiąże. Pary dotknięte tym problemem powinny wspólnie z nim walczyć, jeśli zależy im na utrzymaniu swojego związku. W wypadku uzależnienia separacja może jeszcze pogorszyć stan osoby uzależnionej, a pośrednio całego związku.

Separacja nie jest zawsze wskazana

Separacja to dobry pomysł na rozwiązanie wielu konfliktów rodzinnych. Dzięki niej można nabrać dystansu do problemów, wyciszyć emocji, przemyśleć wiele spraw, a następnie próbować naprawić swój związek. Warto jednak pamiętać, że nie jest ona lekiem na wszystkie problemy. Bardzo rzadko zdarza się, aby czasowe rozdzielenie małżonków sprawiło, że z domu zniknie przemoc fizyczna i psychiczna, albo uda się zerwać z nałogiem. Zanim zdecydujemy się na separację warto wybrać się do psychologa lub terapeuty, który podpowie czy taki sposób naprawy związku ma sens. Być może lepszym rozwiązaniem dla małżonków będzie specjalistyczna terapia lub rozwód.