Na pytanie czy separacja może pomóc ocalić związek nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem wszystko zależy od tego w jakim celu została podjęta decyzja o separacji. Nie mniej ważne jest również nastawienie współmałżonków do tej sytuacji.

Czas na odpoczynek i przemyślenia

Dla wielu par okres separacji ma być swego rodzaju wakacjami od małżeństwa. Często takie czasowe rozstanie, na określonych przez współmałżonków warunkach, pozwala nabrać dystansu do problemów. Oboje małżonkowie w ten sposób mają czas na przemyślenie najważniejszych rzeczy. Bywa, że właśnie dzięki takim wakacjom małżeńskim związek wkracza na inny poziom. Warto jednak pamiętać, że separacja może uratować małżeństwo, ale może być również wstępem do rozwodu.

Separacja – dokładnie zaplanowana

Podczas separacji warto wybrać się na terapię małżenską.Z badań psychologicznych wynika, że separacja, aby była pomocna w scalaniu rozpadającego się związku, musi przebiegać na określonych warunkach. Przede wszystkim okres separacji nie powinien przekraczać sześciu miesięcy, gdyż im dłuższa rozłąka, tym mniejsze szanse na powrót do małżeństwa. Kolejnym warunkiem terapeutycznej separacji jest dokładne określenia sposobu i częstotliwości kontaktów. Dzięki temu małżonkowie nie muszą denerwować się i martwić o siebie. Ponadto dokładne określenie czasu i sposobu kontaktu pozwala na bardziej przemyślane rozmowy. Oczywiście należy pamiętać, że warunki ustalone wspólnie przez małżonków powinny być elastyczne, aczkolwiek naginanie ich nie może utrudniać życia żadnej ze stron.

Czas na spotkanie i rozmowę

Często okres separacji jest czasem, kiedy para zaczyna porozumiewać się na zupełnie innych zasadach. Dzięki temu, że kontakt jest ograniczony i najczęściej polega na rozmowach telefonicznych, listach czy mailach, małżonkowie otwierają się i opowiadają, co tak naprawdę ich gnębi. Osobista rozmowa podczas rodzinnego obiadu czy po pracy nie daje takiej możliwości. Dlatego też warto skorzystać z czasu jaki daje separacja i spróbować odnaleźć prawdziwe źródło konfliktów domowych, które nierzadko ukryte są pod bardzo grubą powłoką codziennych spraw.

Czas na budowanie związku od nowa

Choć separacja jest kojarzona z rozstaniem, to niekoniecznie tak musi być. Okres separacji można wykorzystać również na budowanie związku na nowo. Po przemyśleniu całej sytuacji, która doprowadziła do rozpadu małżeństwa i wspólnych rozmowach, kolejnym etapem może być osobiste spotkanie na neutralnym gruncie. Warto wykorzystać czas odosobnienia na romantyczne spotkania we dwoje, randki w kinie czy kawiarni, na które w codziennym kieracie małżonkowie nie mają często ani czasu ani ochoty. Powrót do zachowań z czasów narzeczeństwa często znacznie poprawia sytuację w związku.

Czy uda się naprawić związek?

Separacja może pomóc w odbudowaniu związku, jednak nie zawsze tak jest i należy o tym pamiętać. Decydując się na separację trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że długotrwała rozłąka może zadziałać w różny sposób. Jest to czas, kiedy małżonkowie mogą odpocząć od siebie, ale muszą pamiętać, że taki odpoczynek nie powinien być traktowany jako czas przeznaczony na spotkania z innymi mężczyznami czy kobietami. Ażeby separacja odniosła planowany skutek muszą tego chcieć obie strony.